خرس های منطقه جنگلی شمس آباد تهدید به مرگ شدند!

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است شنبه, ۲۶ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۱:۲۹

   امروز از طریق شورای اسلامی روستای دوراهان از تهدیدی که جان چند خرس در منطقه شمس آباد را به خطر انداخته است با خبر شدم! سریعا” در روستای دوراهان – در حاشیه منطقه حفاظت شده سبزکوه – حاضر شدم و در گفتگوی مفصلی که با باغداران و زنبورداران خسارت دیده داشتم سعی کردم قدمی هر چند کوچک در رفع این تهدید بردارم و آن باغداران را از آسیب رسانی به خرس های گرسنه برحذر دارم.

   به نظر می رسد حضور دامداران و سگ های گله آنها و صدای شلیک اسلحه های شکاری گردشگران در منطقه جنگلی شمس آباد – که قبلا” هم در مطلبی به تهدیدهای این ذخیره گاه جنگلی کم همتا پرداخته بودم – سبب ایجاد ناامنی جهت حیات وحش این منطقه و برهم خوردن نظام طبیعی این زیستگاه شده است و کمبود غذای خرس ها را به دنبال داشته است.

  ظاهرا” خرس های گرسنه ناچارا” جهت تهیه غذا، شب ها ارتفاعات منطقه را رها کرده و خود را به باغات میوه پائین دست منطقه رسانده و با شکستن درختان، سبب وارد شدن خسارت به این باغ ها شده اند. متأسفانه باغداران منطقه هم برای حفاظت از باغ هایشان دست به اسلحه برده و در تاریکی شب به انتظار این خرس ها گرسنه نشسته بودند. با صحبتهایی که با باغداران داشتم قرار شد برای جلوگیری از ورود خرس ها به باغ هایشان، به جای دست بردن به اسلحه از نصب فانوس های دستی در اطراف باغ ها استفاده کنند.

   البته هرچند ممکن است خطر آسیب رسیدن به آن خرس ها کمتر شده باشد اما لازم است اداره حفاظت محیط زیست منطقه سریعا” دست به کار شده و ضمن بررسی دقیق موضوع، فکری برای تأمین غذای این خرس ها بنماید تا آن خرس ها برای تأمین غذا مجبور به انجام چنین ریسک های پرخطری نباشند.

   بربنیاد گفتگوهایی که با برخی دوستداران محیط زیست در منطقه داشتم، متأسفانه در این چند سال اخیر کمبود غذا تعدادی از خرس های منطقه را به کام مرگ کشانده بود. زنبورداران و باغداران منطقه با مسموم کردن مردار و یا بوسیله اسلحه به خرس های گرسنه ای که از سر اجبار به کندوهای عسل و یا باغات حمله می کرده اند رحم نکرده و بدین طریق آنها را به کام مرگ می فرستاده اند، غافل از اینکه کشتن این خرس ها سبب متلاشی شدن زنجیره غذایی در منطقه شده و علاوه بر وارد نمودن خسارت های زیست محیطی غیرقابل جبران، چه بسا با افزایش غیر طبیعی گرازها و گرگ ها ی منطقه مواجه شده و متحمل خسارت های بیشتری شوند.

و کلام آخر اینکه

   به نظر می رسد برای رفع کامل تهدید، ضرورت دارد اداره کل محیط زیست استان با اتخاذ تدابیر لازم، موقتا” در این روزها نسبت به تأمین غذای این خرس ها اقدام نماید و در یک برنامه کوتاه مدت، با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان، نسبت به پرداخت حقوق دامداران ذیحق منطقه اقدام نموده و با خارج کردن دامداران منطقه، امنیت پایدار را در این منطقه حاکم کند.۱۰ دیدگاه لـ خرس های منطقه جنگلی شمس آباد تهدید به مرگ شدند!

 1. حسین عبیری گلپایگانی گفته است:

  ۲۶ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۵:۵۳

  جناب خاکپور امیدوارم موفق باشید و بتوانید مردم را آگاه کنید

  به حسین عزیز:
  ممنون دوست عزیز … این حداقل کاری ست که باید انجام می دادم.
  درود

 2. Jaleh-F گفته است:

  ۲۶ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۰:۰۰

  صبح به خیر.. خدا عمرتان بدهند..
  امیدوارم موفق شده باشید جلوی کشتار خرس های بیگناه را بگیرید. چرا مردم این مملکت دست از ظلم و ستم به مخلوقات دیگر خدا بر نمیدارند ؟!

  پاسخ:
  ممنون از دعای صمیمانه تان بانو …

 3. محمد درویش گفته است:

  ۲۶ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۰:۳۵

  درود بر هومان عزیز …
  ممنون از تلاش ارزنده ای که انجام می دهی … کاش مانند تو در ایران بیشتر بود.
  به نظرم اداره محیط زیست استان باید یک متخصص جانورشناس یا حیات وحش را به منطقه گسیل داشته و ضمن بررسی دقیق زیستگاه خرس، مردم را نسبت به خواهش های اکولوژیکی آن آشنا سازد.

  پاسخ:
  امروز گفتگوی تلفنی مفصلی با مهندس نظریان عزیز – معاون طبیعی محیط زیست استان – در این خصوص داشتم و تبادل نظرهایی صورت گرفت که امیدوارم شاهد عملیاتی شدن آنها باشیم.
  ممنون رفیق قدیمی و عزیز.

 4. سعید گفته است:

  ۲۶ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۵:۳۷

  تالا بین المللی کمجان احیا شده .
  عکس های جدید از تالاب بین المللی کمجان در وبلاگ طبیعت ایران .
  راستی وبلاگ http://www.talabekamjan.blogfa.com به وبلاگ زیر انتقال یافت
  http://www.irannature.persianblog.ir
  موفق باشید

  پاسخ:
  زنده و مانا باشی دوست عزیز

 5. مهرداد گفته است:

  ۲۸ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۵:۴۵

  آفرین به شما حالا بگو چی شده با خرسها قاطی شدی؟شما کار وزندگی نداری چسبیدی به لنگ این خرسها.

  پاسخ:
  مهرداد جان … مگر کار و زندگی بهتری هم شما سراغ دارید؟
  درود

 6. مهرداد گفته است:

  ۲۹ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۰:۴۴

  آره کت وشلوارتو آماده کن داریم برات نقب میزنیم.

  پاسخ:
  درود بر مهرداد عزیز

 7. مهار بیابان زایی » بایگانی » مرداد ؛ ماهی که دیده بان طبیعت بختیاری به دنیا آمد! گفته است:

  ۲۳ مرداد, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۲:۵۴

  […] شب را در دامنه‌های سبزکوه به سرآورد و یا برای نجات خرس‌های گرسنه، هرچه در توان داشت، پیش‌کش کرد تا بتواند مردم محلی را […]

 8. ساسان تاری گفته است:

  ۲۴ مرداد, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۴:۰۱

  درود بر دیده بان طبیعت بی نظیر بختیاری!
  چگونه بایستی به مردم آموزش داد که نابودی این موجودات ارزشمند یعنی نابودی بخشی از زنجیره غذایی و این یعنی قرار گرفتن انسان در مسیر نابودی؟راستی چگونه بایستی این مهم را نشان داد؟
  به امید سرزمینی سبز و شاداب!

  پاسخ:
  از توجه تان به طبیعت بختیاری سپاسگزارم دوست عزیز …

 9. در ستایش هموطنانی که باید تمام قد در برابرشان تعظیم کرد | دیده بان طبیعت بختیاری گفته است:

  ۲۲ مهر, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۳:۱۸

  […] آب خوردن و تهیه غذا، در اوایل هفته گذشته سحرگاهان از ارتفاعات منطقه جنگلی شمس آباد بروجن به باغات میوه در منطقه ونک سمیرم که هم مرز با منطقه شمس […]

 10. درسی که از یک سانحه تلخ می توان گرفت! | دیده بان طبیعت بختیاری گفته است:

  ۳۰ مرداد, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۹:۲۱

  […] – ۲۹ مرداد ۱۳۹۱ – قرقبان ذخیره گاه جنگلی شمس آباد در چهار محال و بختیاری به جدالی ناخواسته با خرسی درشت […]

Leave a comment