گاومیش ها در تالاب کم جان گندمان!

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است یکشنبه, ۱۳ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۳:۴۹

   در چند روز اخیر برخی از اهالی تالاب گندمان با نگارنده تماس گرفته و نگران حضور غیر قانونی یک گله گاومیش غیر بومی در تالاب می باشند. هرچند بر این دوستداران طبیعت پوشیده نیست که صاحبان این گاومیش ها با هماهنگی و همکاری چند نفر هم ولایتی سودجو و فرصت طلب از خوزستان به گندمان آمده اند!

   آن دلسوزان گندمان که شاهد کم آبی و آتش سوزی سال گذشته و چرای مفرط هر ساله در تالاب بین المللی و منحصر به فردشان می باشند، از این فشار مضاعف که منجر به تخریب بیشتر تالاب گشته و عرصه را بر دامهای شان تنگتر می کند سخت برآشفته اند و از اداره محیط زیست خواستار اخراج این گاومیش ها از تالاب می باشند.

   نزدیک به ۱۰ روز پیش موضوع را به اطلاع دوستان مان در اداره کل محیط زیست استان رساندم و بر وضعیت نابسامان گندمان – که ناشی از خشکسالی و عدم رعایت حق آبه و آتش سوزی گسترده سال گذشته و چرای مفرط می باشد – تأکید کردم و متعاقبا” خبر پیگیری های قضایی اداره کل محیط زیست استان برای اخراج این گله گاومیش را به اطلاع اهالی تالاب گندمان رساندم.

   اما این روزها برخی از اهالی تالاب گندمان با ابراز نگرانی سؤال می کنند به چه دلایلی محیط زیست استان تاکنون موفق به اخراج گاومیش ها و کاهش فشار چرا بر تالاب نشده است!؟

   امیدوارم همکاران سخت کوش مان در محیط زیست استان هرچه سریعتر به این دل نگرانی اهالی دلسوز تالاب گندمان پایانی خوش بدهند.۱۲ دیدگاه لـ گاومیش ها در تالاب کم جان گندمان!

 1. محمد درویش گفته است:

  ۱۳ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۳:۵۸

  امیدوارم جناب مهندس نظریان عزیز و همکاران شان بتوانند هر چه زودتر این مشکل را مدیریت کنند.
  درود بر دیده بان سختکوش طبیعت بختیاری.

 2. هومان خاکپور گفته است:

  ۱۴ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۰:۰۶

  به محمد درویش عزیز:
  در این مدت چندین بار – حتا در هنگام استراحت – مزاحم نظریان عزیز شدم و از نزدیک شاهد پیگیری های این دوست عزیز هستم. انشاءالله که هرچه زودتر زحمات ایشان نتیجه بدهد …

 3. اشکار گفته است:

  ۱۴ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۲:۱۲

  خان
  خوردن ماست و روغن گاومیش بسیار مفید است…هر روز مقداری روغن گاومیش را داغ کرده و به ان عسل و دارچین زده و به شیرپسر خانزاده علی بدهید تا قوت بگیرد
  ..ماست خوبی دارد این گاومیش
  ..چرا دامداران محلی با چماق و قمه و برنو کوتاه و کلاش قنداق تاشو به جان گاومیش ها نیافتاده اند؟
  شاید کار خود محلی ها است..اول مرتع را اتش می زنند بعد گاومیش می چرانند و تراکتور می رانند و بعد ویلا می سازند…( به به دهنم آب افتاد)
  کجا است دکتر ملکشاه سلجوقی اتو کشیده استرالیا دیده
  ..هروقت شما برگه اضافه کار را بردید جلوی ملکشاه گذاشتید و یو از ابهت و ابروی مردانه شما نترسید و برگه اضافه کار معروف به باک را امضا نکرد آنوقت می شود به او امید داشت
  …ببینم ماهی ۱۲۰ ساعت اضافه کار را که پر می کنید خان؟

  به اشکار عزیز:
  دکتر سلاجغه از همکلاسی های خوب و خوش فکر دوران دانشجویی من و محمد است. انشاءالله که بتواند با اصلاح و تقویت ساختار اداری سازمان در انجام وظایف بزرگ و پیچیده اش موفق باشند.
  برای این دوست قدیمی آرزوی توفیق دارم.

 4. اشکار گفته است:

  ۱۴ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۲:۱۹

  اما این روزها برخی از اهالی تالاب گندمان با ابراز نگرانی سؤال می کنند به چه دلایلی محیط زیست استان تاکنون موفق به اخراج گاومیش ها و کاهش فشار چرا بر تالاب نشده است!؟
  ..عجب؟! از کی تا بحال ماست گاومیش نمک پیدا کرده است؟!
  خان وقتی محلی ها بز می چرانند گاو میش طفلکی چه جای گله دارد؟
  ..ماشالله خانزاده علی کم کم باید زن بگیرد

  پاسخ:
  اشکار جان … گندمان این روزها در وضعیتی شکننده و نگران کننده قرار دارد و چرای مفرط به شدت آن را تهدید می کند.

 5. شقایق گفته است:

  ۱۴ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۹:۰۱

  زخم های گندمان هنوز خوب نشده لگد مال می شود… .

  همکار کوچکتان را ببوسید.

  پاسخ:
  همین طور است بانو … گندمان با شرایطی که در سالهای اخیر بر آن تحمیل کرده اند بسیار شکننده و حساس شده است. امید که همکاران ما در محیط زیست استان قبل از آنکه خیلی دیر شود کاری بکنند.
  ممنون شقایق گرامی

 6. کمک و استمداد به پدر صبا دخترک شیرازی.... گفته است:

  ۱۶ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۰:۲۱

  درود بر شما
  متاسفانه با توجه به اتفاقاتی که برای صبا و پدر صبا افتاده و بعد از شکایت پدر صبا از پرستار و … متاسفانه بوی ارتباطات و حق خوری یک کودک و پدریکه حتی حاضر شده یک کلیه اش رو بفروشد برای دخترکش به مشام می رسد و با کمال تاسف نداشتن وکیل این پدر در دفاع از حق و حقوق خود ، در مقابل بیمارستان و وکیل ان که بدور از مشکلات و تسلط بر اعصاب و روان خود با حرکاتی که به عنوانی در برخورد با اقای فروزنده و تهدید و تحدید علیه این پدر فداکار که حاضر به فروش کلیه خود شده است می پردازند و میخواهند با تضعیف روحیه این پدر و خانواده که باید عرض کنم که در حالی که چند روز پیش در تهران در دادگاه بودند پدربزرگ صبا در تماسی تلفنی با پسرش احوال پرسی و خبر صبا رو میگیرد و سفارش می کند که صبا رو ببوسد و ساعتی بعد خبر مرگ پدرش را در دادگاه می دهند.
  شاید که وجدانهای خفته بعضی ها بتوانند در جامعه کار خود را کنند اما هستند وجدان بیدار مردم نوع دوست و ایرانی که جلوی اینگونه حرکات بایستد و نگذارد که به کار خود ادامه دهد.
  در صورتی که پدر صبا بدون وکیل در دادگاه حضور یابد در مقابل وکیل و زور و قدرت ( بیمارستان ) حق از ناحق تشخیص داده نخواهد شد.
  شما رو به جان صبا باز هم به کمک ایشان بتشابید.

  پدر صبا( فروزنده ) : ۰۹۱۷۸۸۷۹۱۹۹
  http://www.sabayepedar.com جهت اطلاعات و اگاهی بیشتر

 7. مهار بیابان زایی » بایگانی » زور گاومیش‌ها از کجا می‌آید؟ گفته است:

  ۱۹ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۲:۳۱

  […] اطراف گندمان این بار با طرفداران محیط زیست و نماینده برحق‌شان در طبیعت بختیاری همراه بوده و می‌خواهند تا گاومیش‌ها هر چه زودتر به […]

  پاسخ:
  ممنون از حمایت های همیشگی ات رفیق

 8. سعید گفته است:

  ۲۶ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۵:۴۶

  سلام
  عزیز کمجان گندمان از توابع کجاست ؟؟

 9. هومان خاکپور گفته است:

  ۲۷ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۰:۱۹

  به سعید عزیز:
  تالاب کم جان گندمان نداریم ولی تالاب گندمان در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر بروجن و در حاشیه جاده خوزستان واقع شده است.
  درود و ممنون دوست عزیز

 10. ورود خرگوشی و خروج لاک پشتی گاومیش ها از تالاب گندمان ! | دیده بان طبیعت بختیاری گفته است:

  ۳۰ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۰:۳۴

  […] نزدیک به یک ماه پیش  تعدادی گاومیش موطن خود – استان خوزستان – را ترک کرده و بدون هیچ […]

 11. مریم گفته است:

  ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۳:۴۲

  سلام
  در مورد تالاب باید بگم باید مشکلات تالاب رو اساسی حل کرد تا اینکه از ورود گاومیش های خوزستانی جلوگیری کرد اگه یه سری بزنید به تالاب دلیل اینکه تالاب داره کم کم از بین میره و مردم اون منطقه مثل گذشته نمی تونن از تالاب استفاده ببرنو می فهمید
  تالاب توی سال ۸۹ ضررای زیادی رو از بابت بی دقتی آدما دیده

 12. هومان خاکپور گفته است:

  ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۱:۱۳

  به مریم:
  درست است … مشکل تالاب گندمان تنها منحصر به ورود دام مازاد یا گاومیش ها نمی شود، اما در شرایط فعلی که گندمان در شرایط نامطلوب آبی قرار دارد گاو میش ها هم با آن نیاز بالای غذایی می توانند این شرایط بد را تشدید کند؛ هر چند مشکل اصلی گندمان عدم رعایت حق آبه طبیعی آن در اثر احداث سد بر روی تالاب بین المللی چغاخور است که علاوه بر گندمان حیات طبیعی خود چغاخور را هم به خطر انداخته است.
  ممنون بانو

Leave a comment