اردوی پاکسازی کوهنوردان در تالاب چغاخور

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است یکشنبه, ۱۷ مرداد, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۱:۱۹

   کوهنوردان چهارمحال و بختیاری در یک برنامه زیست محیطی اقدام به پاکسازی منطقه ی گردشگری تالاب بین المللی چغاخور نمودند. این حرکت نمادین با حضور اعضای گروه های کوهنوردی فراز و دامون شهرکرد و با همراهی برخی خانواده ها در روز جمعه – مورخ ۱۵/۵/۱۳۸۹ –  انجام پذیرفت. در این حرکت فرهنگی ورزشی بر ترویج فرهنگ عمومی حفاظت از زیست بوم ها و ضرورت توجه بوم گردان طبیعت دوست به این تالاب زیبا تأکید گردید.

   نکته قابل تأمل در این اقدام کم نظیر – که در گذشته کمتر شاهد چنین رخدادهایی در سرزمین بختیاری بوده ایم – این است که به رغم دعوت قبلی از شهرداری ها و دهیاری ها و اداره حفاظت محیط زیست منطقه و بعضی دستگاه های دولتی، شوربختانه این حرکت جدی گرفته نشده و استقبال درخور و سزاواری از این اقدام زیست محیطی گروه های کوهنوردی استان به عمل نیامده است.

   به رغم آنکه تالاب چغاخور سال ها است به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت های طبیعت گردی در بام ایران مطرح بوده و در محاسبات اقتصادی و اشتغال زایی منطقه لحاظ می گردد، اما متأسفانه تاکنون زیرساخت‌های لازم ً برای چنین هدفی مهیا نشده است. عدم وجود سطل های زباله و مشخص نبودن محل جمع آوری زباله های پلاستیکی در منطقه گردشگری حاشیه تالاب و همچنین عدم تقبل مسئولیت حمل و دفن بهداشتی این زباله ها توسط دستگاه ها و نهادهای متولی، سبب بوجود آمدن مناظر تأسف آور ناشی از پخش زباله در کنار این تالاب زیبا گردیده است.

   امید آنکه این حرکت نمادین گروه های کوهنوردی در بام ایران که با شعار «حفاظت از محیط زیست، حفاظت از زندگیست» در چغاخور شاهد آن بوده ایم، سبب گردد نهادهای متولی به موضوع فرهنگ سازی در زیست بوم های گردشگری بیشتر توجه کنند و خطر پخش زباله ها و آشغال ها در سطح این تالاب بین المللی را جدی گرفته و از آلودگی امثال این زیستگاه کم همتا و در معرض خطر قرار گرفته گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد آن جلوگیری نمایند.

   از آقای جواد غفاری از اعضای گروه کوهنوردی فراز شهرکرد که زحمت ارسال تصاویر را متحمل شده اند سپاسگزارم.۴ دیدگاه لـ اردوی پاکسازی کوهنوردان در تالاب چغاخور

 1. محمد درویش گفته است:

  ۱۷ مرداد, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۳:۱۷

  درود بر هومان عزیز و همه ی آنهایی که در این حرکت نمادین همراه بوده اند …

  به محمد عزیز:
  ممنون رفیق …

 2. مهرداد گفته است:

  ۱۸ مرداد, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۱:۴۴

  دوست عزیز مشکل پسماندهای جامد در نقطه نقطه مناطق گردشگری به چشم میخورد مخصوصن جاهائی که خارج محدوده خدمات شهری وشهرداری است .این مناطق حکم داستان وفیلم خارج از محدوده را دارندوعملن متولی خاصی جهت نصب سطل زباله وماشینی که همین زباله های سطل ها را جمع کنند وجود ندارد ونتیجه همین است که از خلیج فارس تا دریای خزر میبینیم.

 3. هومان خاکپور گفته است:

  ۱۹ مرداد, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۰:۲۳

  به مهرداد عزیز:
  این پسماندهای جامد در برخی زیست بوم های حساس مثل تالاب ها می توانند تهدیدی جدی برای حیات گیاهی و جانوری این مناطق باشد.
  درود دوست عزیز

 4. ghorbani گفته است:

  ۲۰ مرداد, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۷:۴۶

  سلام بر جناب مهندس گرامی.این جور فعالیتها به شرط فرهنگ سازی موثرترین راه برای انعکاس معضلات و نیز برای افزایش درک عمومی نسبت به اهمیت زیست محیطی این مناطق است.

Leave a comment