وقتی کف گیر طرفداران سدسازی به ته دیگ می خورد!

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است جمعه, ۲۷ خرداد, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۷:۵۷

با نزدیک شدن به زمان آبگیری سد و نیروگاه عظیم گتوند علیا در استان خوزستان، مشاهده گنبدهای نمک در حوضچه این سد بزرگ سبب ایجاد نگرانی در بین افکار عمومی مردم ساکن در سکونتگاه های اطراف کارون بزرگ در خوزستان و مدافعان و فعالان محیط زیست کشور گردیده است.

برخی از مدافعان محیط زیست در خوزستان عقیده دارند که گنبدهای نمکی مشاهده شده در دریاچه این سد ۲۰۰۰ میلیارد تومانی، موجب شوری و افت کیفیت آب کارون بزرگ خواهد شد و پیامدهای زیست‌محیطی غیرقابل جبرانی را برای زیستمندان و صنعت کشاورزی زیست بوم های گتوند، شوشتر، ملاثانی، باوی، اهواز، آبادان و خرمشهر و همچنین کاهش عمر مفید تأسیسات سد و نیروگاه را به دنبال خواهد داشت. اقدامات پیشگیرانه سدسازان – ایجاد دیوار حایل و پوششی سنگی بر روی رخ نمون ‌های نمکی، جابه جایی و حمل گنبدهای نمک به خارج دریاچه سد – نیز نتوانسته است به طور چشم گیر از سطح نارضایتی های مردمی و مدافعان و فعالان محیط زیست بکاهد.

در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۰ سایت خبری تحلیلی «الف» در اقدامی مضحک و غیرمتعارف؛ در واکنش به گزارش های انتقادی آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) و دیگر رسانه های طرفدار محیط زیست درباره ابعاد فاجعه آمیز سد گتوند، با انتشار یادداشتی قدیمی و سراسر اتهام به قلم “دکتر بهمن آرمان”، منتقدان این پروژه را «ناخواسته در خدمت دشمنان کشور» دانست.

یادداشتی که اکنون سایت الف منتشر نموده است، کپی همان گفتگوی تأمل‌برانگیز و خیال پردازانه ی بهمن آرمان –  اقتصاددان شهیر! – است که قبلا”خبرگزاری فارس در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۸۸ آن را با عنوان «روزنامه های اصلاح طلب به مخالفت با سازندگی و سدسازی روی آورده اند» انتشار داده و در آن گفتگوی غیرکارشناسی و سراسر اتهام که در خبرگزاری ایرن نیز بازانتشار یافت، این کارشناس همه چیزدان! اصل مسئله را از حوزه تخصصی و فنی خارج کرده و آن را به حوزه سیاست کشانده و منتقدان سدسازی و طرفداران محیط زیست در ایران را «فریب‌خوردگان استکبار جهانی» معرفی کرده‌ بود که در همان زمان با واکنش های قاطع و پاسخ های مفصل، دقیق و سزاوارانه‌ای از سوی کارشناسان و فعالان محیط زیست کشور مواجه گردید و در آن زمان؛ آن دکترای اقتصاد که در نقش یک متخصص محیط زیست و یک سیاستمدار کارکشته و یک کارشناس ژئوپلتیک و یک مشاور روانشناسی دلسوز برای طرفداران محیط زیست! ظاهر شده بود از ارائه کوچکترین پاسخ و جوابی درمانده بود!۵ دیدگاه لـ وقتی کف گیر طرفداران سدسازی به ته دیگ می خورد!

 1. محمد درویش گفته است:

  ۲۸ خرداد, ۱۳۹۰ در ساعت ۰۰:۴۳

  بیشتر از آن که دلم برای امثال بهمن آرمان بسوزد، متاسفم از مدیریت سایت الف که اینگونه بازی می خورد یا به بازی اش می گیرند و یا ترجیح می دهد که باهاش بازی کنند!

 2. امیر سررشته داری گفته است:

  ۲۸ خرداد, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۰:۳۶

  هومان جان
  گاهی اوقات، گاهی که نه همیشه برای امثال من دایی جان ناپلئون! که همه چیز را بر میل شریف! خود می پنداریم و همه افکار رابه غیر از افکار خود غیر قابل قبول می شناسیم دست یازیدن به انواع خس و خاشاک! در میان گردابهای خودساخته امری طبیعی است و به قول درویش فقط باید دل سوزاند و نه بیشتر خیلی هم نباید غم خورد. (رجوع به این مطلب بد نیست http://rohi200.blogfa.com/post-316.aspx). البته من در سنوات پیشین و زمانی که جوانتر بودم و در انواع علوم مکتسبه فضولی می کردم جناب آرمان را منطقی تر از این می شناختم. چه کنیم زمان می گذرد و دنیا عوض می شود و گاهی هم سود در جای دیگر است. من خود معتقدم که تغییر حق ماس و باید انسانها تغییر کنند.
  ارادتمند

 3. دانش گفته است:

  ۲۸ خرداد, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۱:۳۶

  هومان جان, کاش عکسی هم از این گنبد های نمکی میگذاشتی. من اولین باریست که راجع به این موضوع مطلبی میخوانم. به هر حال از اینکه ما را هم در اینمورد با اطلاع ساختی, ممنونم.

 4. خوارزمی گفته است:

  ۲۸ خرداد, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۱:۴۸

  درود…
  بابا بذارین آبگیری شه حد اقل این نمک محلول در آب یکم از مسمومیت آب تو اهواز و اینا کم کنه. چرا اینفد سنگ جلو پای جان فداییان وطن میندازین خب!!!

 5. کیانوش فرهادی نژاد گفته است:

  ۲ تیر, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۶:۵۴

  کتاب : مجموعه اطلاعات پزشکی،بیماریها،امدادونجات برای کوهنوردی و طبیعت

  این کتاب شامل مروری بر مباحث بیماریهای ارتفاع
  (ارتفاع زدگی،سرمازدگی،هیپوترمی،صائقه زدگی،گرمازدگی،کیت کمکهای اولیه،آفتاب سوختگی،برف کوری،…)،امدادونجات وکار با طناب،هواشناسی،بهمن شناسی ،تغذیه در کوهنوردی،کمکهای اولیه در کوهنوردی(گزشها،پانسمانها،آتل بندی،…)تالیف گردیده است.

  ۱۱۲صفحه گلاسه رنگی
  مولف: دکتر حمید مساعدیان
  بها : ۷۵۰۰ تومان

  کتاب : سرمازدگی و یخ زدگی

  مخاطبین این کتاب کوهنوردان، اسکی بازان، طبیعت گردان، گردشگران طبیعت، راهنمایان کوهستان، مربیان کوهنوردی و نیروهای نظامی و افرادی که در معرض بروز این بیماری هستند می باشد.
  امید است کوهنوردان عزیز با مطالعه آن از اطلاعات کافی این بیماری برخوردار گردیده تا کمتر در معرض چنین بیماری شایع و ناخوشایندی قرار گیرند.

  مولف: دکتر حمید مساعدیان
  انتشارات: ایران سنجش
  تعداد صفحات کتاب: ۱۰۰ صفحه گلاسه رنگی
  بها : ۶۴۰۰ تومان

  مرکز پخش فروشگاه دونا
  ۰۹۱۲۲۰۲۱۶۸۲ ۲۲۸۹۰۴۶۲ تا ۶
  کیانوش فرهادی نژاد

Leave a comment