به همت انجمن تسنیم، اجرای طرح “طبیعت در پناه شریعت” در بام ایران آغاز شد

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است سه شنبه, ۲۲ آبان, ۱۳۹۱ در ساعت ۰۱:۱۳

    توسعه فرهنگ منابع طبیعی و افزایش سطح مشارکت جوامع محلی، همواره به عنوان یکی از مهمترین مؤلفه ها و مأموریت های محوری نهادهای فعال در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست کشور مطرح بوده و تمامی دست­ اندرکاران و فعالان این حوزه بر این باورند که دستیابی به این هدف بزرگ در گروی همکاری مسئولانه تمامی نهادهای دولتی و مردم نهاد مرتبط و دلسوزان کشور بوده تا با بهره گیری از همه­ توانمندی­ ها و ظرفیت­ های فرهنگی، آموزشی و اعتقادی جامعه و با آموزش و بیان مبانی علمی و اعتقادی مربوط به این حوزه، مردم جوامع محلی را نسبت به پاسداری و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست پیرامون­شان حساس ساخت.

     بر همین بنیاد، انجمن محیط زیستی تسنیم بروجن به دنبال برگزاری چندین جلسه کارشناسی توجیهی با کارشناسان و مسئولان ادارات تبلیغات اسلامی، منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست استان، اقدام به تهیه طرحی به نام “طبیعت در پناه شریعت” کرده تا با هم افزایی و تقویت و توسعه رابطه حوزه‌ های علمیه و ادارات تبلیغات اسلامی با نهادهای دولتی و غیردولتی متولی منابع طبیعی و محیط زیست، حتی‌المقدور از ظرفیت‌ ها و توانمندی‌ های مبلغان روحانی در جهت آگاه­ سازی جوامع و بهره‌برداران محلی به نحو شایسته استفاده شود.

     در همین راستا، ایام سوگواری دهه­ ی محرم­ پیش ­روی به عنوان نخستین مرحله اجرایی این طرح در شهرستان بروجن – به عنوان منطقه پایلوت – انتخاب شده و انجن تسنیم با همکاری اداره تبلیغات اسلامی بروجن اقدام به شناسایی مبلغین روحانی منطقه کرده، بسته های آموزشی تهیه و در اختیار آن مبلغان روحانی قرار گرفته و از آنان خواسته شده است تا بخشی از زمان سخنرانی ­ها و حضور خود در جمع مردم مناطق مختلف شهرستان را به اجرای این طرح اختصاص داده تا در این رهیافت ضمن افزایش سطح آگاهی­ های عمومی مردم، حساسیت­ آنان نسبت به حفاظت از مواهب طبیعی منطقه­ شان بیشتر شود.

     در این طرح، هیئت های مذهبی نیز به عنوان یکی دیگر از ظرفیت های فرهنگی مذهبی مدنظر قرار گرفته و برای نخستین بار اعضای انجمن تسنیم با تمامی مسئولین هیئت های مذهبی منطقه ارتباط برقرار کرده و از آنان خواسته شده است تا در مناسبت های مذهبی در زمینه کاهش مصرف و جمع آوری صحیح ظروف پلاستیکی همکاری و اقداماتی نمادین و آموزشی صورت پذیرد.

      شوربختانه در برخی مراسمات مذهبی، استفاده بیش­ از­ حد از ظروف و کیسه ­های پلاستیکی، عدم جمع­ آوری صحیح و رهاسازی این زباله­ ها در مکان­ های عمومی و خیابان­ ها و طبیعت مشهود و نگران کننده بوده که علاوه بر آلودگی­ های دیداری، منابع آب و خاک را نیز آلوده کرده و محیط زیست را با تهدیدهای جدی مواجه می سازد.

     در این مرحله از طرح، از مسئولین هیئت های مذهبی خواسته شده است تا در دهه محرم پیش ­روی، در یک اقدام نمادین استفاده از ظروف و کیسه­ های پلاستیکی در برنامه­ های پذیرایی این ایام را به حداقل ممکن رسانده و بدین ترتیب با استفاده از جایگزین مناسب برای آنها (مثل ظروف استیل و ملامین و یا ظروف قابل جذب)، گام ­های موثری در آموزش خانواده­ ها برای کاهش مصرف ظروف پلاستیکی و حفظ محیط زندگی و طبیعت ارزشمند­مان برداشته شود.

     امید آنکه این طرح مورد استقبال و حمایت روحانیون مبلغ بام ایران قرار گرفته تا ضمن ارتقای سطح کیفی آن، به الگویی موفق و کاربردی از این طرح دست یافته که قابلیت توسعه و اجرا در سطوح اجتماعی بزرگتری را داشته باشد.۳ دیدگاه لـ به همت انجمن تسنیم، اجرای طرح “طبیعت در پناه شریعت” در بام ایران آغاز شد

 1. محمد خراساتی گفته است:

  ۲ آبان, ۱۳۹۲ در ساعت ۲۱:۳۱

  با سلام
  من خراسانی رئیس هیئت مدیره جمعیت اتحاد سبز استان سمنان دفتر مرکزی دامغان هستم و همچنین پیشنهاد دهنده و مدیر اجرایی استانی طرح ملی طبیعت در پناه شریعت.
  نمیدونم این خانم مهندس از کجا این طرح رو به نام خودشون زدند و هیچ اسمی از مدیر این طرح نیاوردن.
  تمامی مستندات مربوط به این طرح در اختیار اینجانب است.
  لطفا صادق و امانتدار باشد و اطلاع رسانی شود.
  با تشکر

 2. هومان خاکپور گفته است:

  ۶ آبان, ۱۳۹۲ در ساعت ۲۰:۲۲

  به محمد خراسانی:‌
  همان‌طور که در گزارش‌های انجمن تسنیم آمده است این طرح برای نخستین‌بار در استان چهارمحال و بختیاری به نهادهای مرتبط پیشنهاد و اجرایی شده است. شیوه‌های اجرایی انتخاب شده هم برگرفته از تجربیات اعضای مجرب انجمن بوده و رابطه چندانی با شیوه‌های اجرایی شما و دوستان گرامی‌تان در دیار سمنان – که طلاعات چندانی هم از آنها در دست نبوده – ندارد. البته خوشحال می‌شویم که از تجربیات گران‌بهای دوستان جمعیت سبز سمنان هم استفاده کنیم و بتوانیم با همکاری و همراهی دیگر تشکل‌های محیط زیستی، این طرح را در سایر استان‌ها هم گسترش دهیم.
  موفق و پایدار باشین

 3. حسین امیرعبدالهیان گفته است:

  ۱۹ تیر, ۱۳۹۴ در ساعت ۱۱:۰۲

  جناب آقای هومن خاکپور عزیز
  با سلام و ادای احترام، طرح طبیعت در پناه شریعت اولین بار در کشور توسط جمعیت اتحاد سبز استان سمنان اجرا گردیده است.
  خبر برگزاری طرح طبیعت در پناه شریعت برای اولین بار در ایران در سبز پرس در لینک زیر:
  http://isdle.ir/news/index.php?news=7500
  با تشکر – حسین امیرعبدالهیان مدیرعامل جمعیت اتحاد سبز استان سمنان

Leave a comment