شعار جهانی سال ۲۰۱۱ ؛ جنگل ها برای مردم

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است شنبه, ۴ دی, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۳:۴۸

در حالی به روزهای پایانی سال ۲۰۱۰ – سال جهانی تنوع زیستی – نزدیک می شویم که زیستمندان جانوری و گیاهی وطن روزگاران چندان خوشی را پشت سر نگذاشته اند. سالی که قرار بود دولت ها و نهادهای متولی محیط زیست آن ها، شیوه های مدیریتی خردمندانه و انعطاف پذیری را برگزینند تا روش های بهره برداری از هر سرزمین متناسب با توان اکولوژیکی آن سرزمین بنیان نهاده شود، سلامت و بقای جمعیت گونه های مختلف گیاهی و جانوری تضمین گردد و این روند سیری صعودی پیدا کند.

اما متأسفانه در این«سال جهانی تنوع زیستی» شاهد فاجعه بارترین رخدادهای انسان ساز در هر دو حوزه جانوری و گیاهی محیط زیست  بودیم. از آن پلنگ نگون بخت زخمی که برای فرار از دست شکارکشانی خطرناک بنام انسان، خود را به بالای دکل برق رسانده بود گرفته تا جنگل‌های شمال و غرب کشور که عمدتا” به خاطر امیال سودجویانه برخی نابخردان و طبیعت ستیزان بطور بی سابقه به آتش کشیده شدند. ماجرای تأسف آور تجاوز به موزه تاریخ طبیعی کشور(باغ گیاه‌شناسی نوشهر)، ظهور علائم بیابان زایی و خشکی دریاچه ارومیه، نابودی تالاب های بین المللی کشور، کاهش شدید ماهیان خاویاری در دریای مازندران، خشکی چاه ها و قنوات و قرار گرفتن در شرایط بحران آب، سدسازی های فاقد ارزیابی زیست محیطی و نابودی هزاران هکتار جنگل و برهم زدن رژیم اکولوژیکی رودخانه ها و مرگ هزاران جانور آبزی؛ و سرانجام آلودگی کم‌سابقه  هوا در پایتخت و چند شهر بزرگ کشور شواهدی است که نشان می‌دهد درختان و زیستمندان وطن سالی همراه با شادابی و سلامت را پشت سر نگذاشته اند.

با پایان یافتن«سال جهانی تنوع زیستی» مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۱ را به عنوان«سال جهانی جنگل ها» معرفی کرده است. نقش غیرقابل انکار جنگل ها در ثبات اقلیم و محیط زیست و اینکه جنگل ها تأمین کننده سرپناه برای انسان ها و زیستگاه برای جانداران می باشند عمده ترین علل معرفی سال ۲۰۱۱ به عنوان«سال جهانی جنگل ها» بوده است. این نامگذاری به منظور ارتقاء سطح آگاهی‌های عمومی در ارتباط با مدیریت، حفاظت و توسعه پایدارجنگل‌ها صورت گرفته است. به منظور توجه دادن بیشتر به نقش و جایگاه مردم در مدیریت و حفاظت مشارکتی و توسعه پایدار جنگل‌ها، شعار«جنگل‌ها برای مردم» برای سال جهانی جنگل‌ها انتخاب شده است.

امید است در این سال؛ با ارتقائ جایگاه تشکیلاتی نهادهای متولی منابع طبیعی و محیط زیست کشور، تأمین تجهیزات سخت افزاری یگان های حفاظتی و ناوگان های اطفای حریق، همراهی و همکاری همه دستگاه های دست اندرکار امور  فرهنگی، آموزشی و اجتماعی و … برای ارتقای سطح آگاهی های عمومی جوامع محلی و جلب مشارکت جنگل نشینان و همچنین حمایت های ویژه قوای سه گانه کشور در همه زمینه های اعتباری، قانونی، حاکمیتی، قضایی و … شاهد رشد مدیریت و حفاظت مشارکتی محلی و توسعه پایدار جنگل های کشور باشیم و شادابی و پایداری سرزمین مادری و مردمانش سیری صعودی پیدا کند.

پی توشت:

ممنون از آقای عظیمی عزیز در کانون دوستداران محیط زیست دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی که زحمت ارسال لوگوی فارسی شده ی سال جهانی جنگل ها را کشیده اند؛۷ دیدگاه لـ شعار جهانی سال ۲۰۱۱ ؛ جنگل ها برای مردم

 1. بهمن گفته است:

  ۶ دی, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۶:۱۶

  با درود و احترام
  لوگوی فارسی شده سال جهانی جنگل در آدرس زیر قابل دسترسی است.
  http://www.efcsrttu.ir/wp-content/uploads/2010/12/IYF-2011-Persian-Logo.jpg
  عظیمی

 2. هومان خاکپور گفته است:

  ۶ دی, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۶:۳۱

  به جناب بهمن عظیمی:
  ممنون دوستان عزیز از کانون دوستداران محیط زیست دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

 3. ععظیمی گفته است:

  ۱۴ دی, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۰:۵۳

  درود بی پایان بر همه دوستان.
  بهمن عظیمی

 4. مهران گفته است:

  ۲۲ دی, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۶:۰۸

  ازدرد سخن گفتن و از درد شنیدن با مردم بی درد ندانی که چه دردی است.

 5. مهران گفته است:

  ۲۲ دی, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۶:۰۹

  از درد سخن گفتن و از درد شنیدن …….

 6. هومان خاکپور گفته است:

  ۲۲ دی, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۷:۴۴

  به مهران:
  … تا حدودی می دانم چه دردی است!
  آخه با دردها هم توجه چندانی به دردشان ندارند …
  ممنون از همراهی ات مهران جان

 7. حامد بیدل گفته است:

  ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۱:۰۸

  در صورت تمایل از لوگوهای حمایتی-مناسبتی سال جهانی جنگل ها در وبسایتتون استفاده کنید و اون رو ترویج بدید.
  با تشکر
  بیدل

  http://envirologo.blogfa.com/
  http://fum-mohitzist86.blogfa.com/post-198.aspx

Leave a comment