گزارش نشست هم‌اندیشی تالاب‌ها در گندمان

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است شنبه, ۲۱ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۲۱:۲۷

نخستین نشست هم‌اندیشی تالاب‌های بام ایران - گندمان 18 بهمن 91

     روز چهارشنبه ۱۸ بهمن‌ماه، گندمان میزبان نخستین نشست هم‌اندیشی یک‌روزه تالاب‌های استان بود که به همت انجمن محیط‌زیستی تسنیم بروجن و همکاری بخشداری گندمان برگزار شد. بیش از یک‌صد نفر از اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران به‌عنوان نمایندگان جوامع محلی اطراف تالاب‌های منطقه و هم‌چنین مسئولان دولتی، تشکل‌های مردمی‌ و دوستداران محیط‌زیست استان در این نشست حضور داشتند.

شرکت کنندگان در نشست

     رییس انجمن محیط‌زیستی تسنیم بروجن، مشارکت مسئولانه نمایندگان جوامع محلی ساکن در اطراف تالاب‌های استان را از جمله نقاط قوت این نشست دانسته که می‌تواند زمینه‌ساز امیدواری‌های زیادی برای همراهی آنان در اجرای برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی تالاب‌های استان باشد. خانم لیلا اخلاصی هدف از انتخاب گندمان به‌عنوان محل برگزاری این نشست را «افزایش اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی عمومی به بهره‌برداران محلی ‌درباره وابستگی متقابل بین آب‌ها و تالاب‌ها» جهت افزایش سطح مشارکت و آشنایی بیشتر جوامع محلی با پتانسیل‌های اشتغال‌زایی و درآمدزایی تالاب‌ها و تهدیدهای پیش‌روی این محیط‌های تالابی ارزشمند دانسته که از اهداف محوری دست‌اندراران کنوانسیون رامسر در سال ۲۰۱۳ می‌باشد.

لیلا اخلاصی

     در این نشست هم‌اندیشی که با شعار «تالاب‌ها از آب مراقبت می‌کنند» و در کنار تالاب گندمان برگزار شد، محمد درویش عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور به‌عنوان سخنران شرکت کرده و ابتدا با اشاره‌ای به پیشینه کنوانسیون بین‌المللی تالاب‌ها که برای اولین بار در ۴۲ سال پیش در رامسر برگزار شد، به جایگاه تالاب‌های کشور در سیاهه این کنوانسیون و اهمیت ثبت بین‌المللی محیط‌های تالابی کشور پرداخته و در راستای تحقق اهداف سال ۲۰۱۳ میلادی این کنوانسیون جهانی، به روابط دوسویه آب و تالاب و هم‌چنین وضعیت نگران کننده حاکم بر مدیریت منابع آبی کشور تأکید کردند.

     این متخصص حوزه محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور روند سدسازی سال‌های اخیر و عدم رعایت حق‌آبه طبیعی تالاب‌ها، توسعه غیراصولی و بی‌رویه زمین‌های کشاورزی، تغییر کاربری اراضی حاشیه تالاب‌ها به زمین کشاورزی و حفر چاه‌های مجاز و غیرمجاز با برداشت‌های بیش از ظرفیت را عوامل اصلی افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی، خشکی تالاب‌ها و نهایتا” فرو نشست زمین در این عرصه‌های طبیعی ارزشمند دانسته که متأسفانه در استان چهارمحال و بختیاری نیز منجر به تبدیل تالاب‌هایی مانند خانمیرزا، دهنو، شهرکرد و گندمان  به کانون‌های تولید گرد و خاک در منطقه شده‌است.

محمد درویش

     محمد درویش پژوهشگر برجسته کشور، توجه به ظرفیت‌های گردشگری و اکوتوریسمی تالاب گندمان و سکونتگاه‌های روستایی اطراف آن و چشم‌اندازهای کم‌نظیر سبزکوه و کلار در اطراف گندمان و هم‌چنین عبور جاده خوزستان از این منطقه – که فلات مرکزی را به جنوب کشور متصل می‌کند – را برای تغییر شیوه‌های بهره‌بردای(زراعی و دامی) از تالاب گندمان بسیار با اهمیت دانسته و آن‌را یکی از محورهای راهبردی تغییر معیشت و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه بیان کردند. احیای تالاب گندمان زمینه‌ساز بازگشت مجدد پرندگان به منطقه شده که می‌توان با ایجاد سایت‌های پرنده‌نگری و کاشانه‌های روستایی، زیرساخت‌های ورود گردشگران داخلی و خارجی به منطقه را فراهم کرده تا ضمن معرفی گندمان در سطح ملی و جهانی، پتانسیل‌های اشتغال‌زایی و درآمدزایی کم‌نظیری را در منطقه ایجاد کرده که از پایداری اطمینان‌بخشی نیز برخوردار باشند.

     محمد درویش در بخشی از سخنان خود، توسعه ناپایدار کشاورزی را متهم ردیف اول در ماجرای بحران آب و افت شدید سطح آب سفره‌های زیرزمینی دشت‌های کشاورزی کشور بیان کرده، به‌طوری‌که آمار تخلیه از منابع زیرزمینی در سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۹۰ نشان می‌دهد که در سال ۱۳۵۰ میزان تخلیه کمتر از ۲۰۰۰۰ میلیون مترمکعب بوده در حالی‌که در سال ۱۳۹۰ به حدود ۸۰۰۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است. به همین نسبت سطح آب زیرزمینی در سال ۱۳۵۰ از حدود ۲ متر افت به حدود ۱۸ متر افت در سال ۱۳۹۰ رسیده است. متأسفانه در این سال‌ها در بخش کشاورزی به خاطر رسیدن به تولید بیشتر فقط توسعه در سطح و افقی را در دستور کار داشته‌ایم ولی راندمان آبیاری نه‌تنها افزایش چشم‌گیری نداشته بلکه هرسال شاهد افزایش روند برداشت نیز بوده‌ایم و در حال حاضر راندمان آبیاری بین ۳۰-۳۵ درصد است. البته سدسازی‌های بی رویه و جانمایی غلط استقرار صنایع با نیاز آبی بالا نیز در تشدید این روند مؤثر بوده‌است.

     سعید یوسف‌پور مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان با شرکت در برنامه پرسش و پاسخ این نشست، به سؤال‌های نمایندگان جوامع محلی و دوستداران طبیعت در خصوص برنامه‌های دولت در زمینه حفاظت و احیای تالاب‌های استان پاسخ داده و از تهیه «طرح جامع مدیریت منابع آبی در برش‌های استانی و شهرستانی» خبر داد.

سعید یوسف‌پور

     مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان توجه به «مدیریت زیست‌بومی یک‌پارچه» را از برنامه‌های پیش‌‌روی و مورد تأکید سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور عنوان کرده و طرح «پرداخت در قبال خدمات اکوسیستمی» را یکی از مهم‌ترین راه‌کارهای تأمین منابع مالی برای هزینه‌های حفاظت و مدیریت محیط‌زیست و منابع طبیعی استان دانستند.

     تولید آب مورد نیاز در استان‌های اصفهان و خوزستان و هم‌چنین سدهای بزرگ برق‌آبی احداث شده در منطقه، مهم‌ترین خدمت اکوسیستمی استان چهار‌محال و بختیاری به این ‌استان‌های پایین‌دستی بوده که بر اساس این طرح بخشی از درآمد بخش‌های صنعتی، گردشگری و کشاورزی این استان‌ها به چهارمحال و بختیاری در بالادست اختصاص یافته تا در طرح‌های حفاظت آب و خاک و حفظ پوشش گیاهی هزینه گردد.

     حجت‌الاسلام زمانی امام جمعه گندمان در این نشست، از مسئولان نهادهای دولتی متولی در حوزه محیط‌زیست و حوادث غیرمترقبه استان خواستار توجه بیشتر به حفاظت و مراقبت از  تالاب ارزشمند گندمان شده و از مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان خواستند که نسبت به تالاب گتدمان نگاهی بین‌المللی داشته باشند و در همان سطح از اهمیت و اعتبار با این تالاب برخورد کنند.

     بهروز امینی بخشدار گندمان ضمن قدردانی از تلاش‌های انجمن محیط‌زیستی تسنیم برای برگزاری هرچه مؤثرتر این نشست، خواستار پیگیری‌های بیشتر و سزاوارانه اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان برای ثبت بین‌المللی تالاب گندمان در کنوانسیون رامسر شده و اظهار امیدواری کردند که با تکرار برگزاری چنین نشست‌های آگاهی‌بخش، سطح مشارکت مردم محلی در برنامه‌های حفاظتی و احیایی تالاب‌ها افزایش یافته تا با همت بیشتر و درخور دستگاه‌های دولتی مرتبط، شاهد ثبت تالاب گندمان به‌عنوان ۲ هزار و هشتاد و هشتمین تالاب بین‌المللی در کنوانسیون رامسر باشیم.

بهروز امینی

     بخشدار گندمان احداث بندخاکی و تغییر شیوه آبیاری در زمین‌های کشاورزی اطراف تالاب را در احیای مجدد گندمان و بازگشت پرندگان به این تالاب، حیاتی خوانده و از همکاری‌های داوطلبانه کشاورزان، انجمن محیط‌زیستی تسنیم، اداره حفاظت محیط‌زیست و فرمانداری بروجن در انجام این فعالیت‌های طبیعت‌دوستانه تقدیر و تشکر کردند. آقای امینی اظهار امیدواری کردند که با تخصیص اعتبارات مصوب شده در سازمان حفاظت‌محیط زیست کشور، بزودی شاهد اجرای برنامه‌های مدون حفاظتی و احیایی در تالاب گندمان و چغاخور باشیم.

     بازدید از بندخاکی احداث شده در محل غار اشک زلیخا در شرق تالاب گندمان، برنامه پایانی این نشست بوده که با حضور شرکت کنندگان در نشست صورت پذیرفت.

تالاب گندمان - 18 بهمن 91

در همین رابطه:

– خبرگزاری مهر: ظرفیت‌های بالای گردشگری تالاب گندمان/ تهیه طرح جامع مدیریت منابع آبی

– خبرگزاری ایسنا: تاکنون بیش از ۸۴ تالاب با اهمیت بین‌المللی در ایران شناسایی شده است

– وب‌سایت اداره کل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری: طرح جامع مدیریت منابع آبی در سطح کلان و منطقه‌ای درحال تدوین است۱۶ دیدگاه لـ گزارش نشست هم‌اندیشی تالاب‌ها در گندمان

 1. مصطفی شهریاری گفته است:

  ۲۱ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۲۲:۱۰

  درود عالی بود هومان جان لطف فرمائید هر وقت این موارد در منطقه انجام شد چند روز قبلش هم این جقیر را مطلع فرمائید خدمتگذار استاد درویش باشم … بدرود

 2. هومان خاکپور گفته است:

  ۲۱ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۲۲:۵۱

  به‌روی چشم مصطفی خان؛ پوزش ما را بپذیرید.

 3. اندیشه ورزان برنا گفته است:

  ۲۲ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۰:۲۶

  با تشکر از اقای خاکپور و دکتر درویش که این همایش را برگزار نموده اند.

 4. هومان خاکپور گفته است:

  ۲۲ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۲:۴۹

  ممنون و سپاس از دوستان خوب‌مان در انجمن اندیشه‌ورزان برنای دیار عسلویه

 5. خدابخشی گفته است:

  ۲۲ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۶:۳۴

  آقای مهندس خاکپور عزیز
  همت عالی متعالی، بسیار خوب، واقعاً دستتان درد نکند.
  سپاسگزاریم

 6. حميرا گفته است:

  ۲۲ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۷:۰۸

  دست شما درد نکنه

 7. هومان خاکپور گفته است:

  ۲۲ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۹:۲۶

  ممنون از حمیرای گرامی و خدابخشی عزیز از لطف‌توت و هم‌چنین بازانتشار این گزارش در سایت خبری تحلیلی آب‌نمانیوز (http://www.abnamanews.com/news/default.aspx?id=P866)

 8. سیمین گفته است:

  ۲۴ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۲۳:۴۸

  سلام بر هومان خاکپور پرتلاش!

 9. هومان خاکپور گفته است:

  ۲۵ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۲۰:۴۸

  ممنونم سیمن گرامی

 10. غلامرضا صالحی گفته است:

  ۲۵ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۲۲:۴۸

  سلام لطفا یه سری به ما بزنید

  منتظرتم

  http://yazahrajan.blogsky.com/pages/lora

  دوستدار شما دوست کوچک شما

  التماس دعا

 11. هومان خاکپور گفته است:

  ۲۷ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۴:۰۰

  به جناب صالحی:
  کاش در وبلاگ‌تون کمی از منظر آموزه‌های دینی به ضرورت‌های حفاظت از محیط‌زیست و طبیعت وطن هم می‌پرداختید. یقینن آموزه‌های دینی می‌توانند در ترویج فرهنگ منابع طبیعی در میان توده مردم مؤثر باشد.
  سپاس

 12. فرهاد گفته است:

  ۳۰ بهمن, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۶:۱۰

  درود به شما آقای خاکپور،
  من از گیلان، رشت می نویسم. خیلی کار قشنگی دارید می کنید که طبیعت استان تون رو معرفی می کنین. سایت قشنگی هم دارین. خسته نباشید و دست مریزاد

 13. هومان خاکپور گفته است:

  ۱ اسفند, ۱۳۹۱ در ساعت ۰۰:۲۳

  به فرهاد:
  ممنونم دوست عزیز

 14. غلامعلي كريميان گفته است:

  ۴ اسفند, ۱۳۹۱ در ساعت ۰۹:۲۰

  سلام پاسخ دوستان قدیم را هم بدهید (نجات طبیعت نجات زندکیست)

 15. هومان خاکپور گفته است:

  ۵ اسفند, ۱۳۹۱ در ساعت ۲۱:۲۱

  به غلامعلی کریمیان:
  ما مخلص همه قدیمی‌ها هستیم مخصوصن دوستان کم‌همتایی چون غلامعلی عزیز و دوست‌داشتنی

 16. کارشناسی ارشد جنگلداری ایران گفته است:

  ۱۵ اسفند, ۱۳۹۱ در ساعت ۰۲:۰۷

  سپاس

Leave a comment