چهار محال و بختیاری در بیست و هشتمین برنامه گفت و گوی داغ سبز

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است چهارشنبه, ۴ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۲:۵۱

در آخرین پنجشنبه بهمن ماه (۸۹/۱۱/۲۸) برنامه گفتگوی داغ سبز به اوضاع محیط زیست و منابع طبیعی بام ایران – چهار محال و بختیاری – اختصاص داده شد تا نگارنده به همراه محمد درویش پژوهشگر و وبلاگ نویس برتر، احمد پازوکی مجری خلاق و هوشمند برنامه و دکتر عطاءاله ابراهیمی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهار محال و بختیاری به عنوان میهمان تلفنی این گفتگوی داغ به ظرفیت ها و چالش ها و برنامه های پیش رو در دیار بختیاری بپردازیم.

استان چهار محال وبختیاری با مساحت ۱۶۵۳۳ کیلومتر مربع با مرکزیت شهرکرد با ۲۰۶۶ متر ارتفاع از سطح دریا در فلات مرکزی ایران و در امتداد سلسله جبال زاگرس واقع گردیده است. از کل مساحت استان ۸۶ درصد را گستره ی کوهستان ها فرا گرفته وحدود ۱۴ درصد باقی مانده مربوط به دشت های استان می شود.

دامنه های زردکوه سرچشمه ی اصلی سه رودخانه مهم کشور – کارون، زاینده رود و دز – می باشند. حوضه آبخیز سدکارون با مساحت ۱۳۷۱۴ کیلومترمربع، حوضه بالادست سد زاینده رود با مساحت ۱۴۳۹کیلومتر مربع، حوضه داخلی آن با مساحت ۷۰۳ کیلومتر مربع وحوضه ی دز با مساحت ۶۷۷ کیلومتر مربع دراین استان واقع شده اند. میزان بارندگی آن از ۲۸۰ میلیمتر تا ۱۸۰۰ میلیمتر در نوسان می باشد. استان چهار محال وبختیاری با کمینه ای یک درصدی از وسعت سرزمینی کشور، قادر است به برکت مهرورزی‌های بی‌منت آسمانش، به تنهایی تأمین کننده ۱۰ درصد آب شیرین کشور باشد. حجم ریزش های جوی در استان ۱۱/۳ میلیارد متر مکعب در سال برآورد گردیده است و حجم سالانه جریان های خروجی از استان ۹/۳ میلیارد متر مکعب است که از طریق زاینده رود و کارون بزرگ به استان های اصفهان وخوزستان سرازیر گردیده و بخشی از حیات و شادابی این استان ها را مرهون این روان آب های خود ساخته اند.

همین ظرفیت کم همتای تولید آب مزیت بالقوه ای را برای مردمان این دیار موجب گردیده است که اگر مدیریتی خردمندانه بر آن حاکم گردد می تواند این قطعه از وطن مان را به عنوان یکی از بزرگترین منابع تولید ناخالص ملی بدل کند. اما به رغم وجود چنین موهبت کم نظیری در این سرزمین، عدم توجه سزاوار به مدیریت خردمندانه بر ظرفیت های طبیعی و اقلیمی منطقه و نامدیریتی حاکم بر منابع آبی ارزشمند آن، سبب پائین رفتن سطح آب های زیرزمینی، کاهش آب چاه های آب آشامیدنی و کشاورزی و نهایتا” ایجاد بحران و قحطی آب سال جاری در شهرها و آبادی های منطقه گردیده است.

برای مقابله با این وضعیت های ناخوشایند و بحران های ایجاد شده، خردمندانه ترین چاره آن است که در کنار احداث سدهای غول پیکر بتنی و پرهزینه ی کارون ۴ و چهار سد در دست احداث کارون ۵ و خرسان های ۱ و ۲ و ۳ ، فلسفه آبخوانداری و آبخیزداری را نیز در سبد اولویت ها مدیریتی پذیرفته و با بهره وری از دانش بومی گرانسنگ آبخوانداری و آبخیزداری، مقاومت این زیست بوم کشور در مقابل تغییرات اقلیمی کوتاه مدت و دراز مدت را افزایش داده و زیستن در این سرزمین را با صرف هزینه های اندک در قیاس با هزینه های سرسام آور سدسازی میسر و آسان نمود.

تالاب های چهارگانه ی استان که با ایجاد یک مجموعه بزرگ زیستی، بام ایران را به یکی از شاه راههای عبور پرندگان مهاجر و آبزی از کشورهای اروپایی و روسیه و استان های شمالی کشورمان به سمت کشورهای حوضه خلیج فارس تبدیل کرده اند. در حال حاضر برخی عوامل طبیعی و انسانی حیات این تالاب ها را تهدید می نماید که تالاب گندمان در وضعیت بحرانی تری نسبت به تالاب های چغاخور، علی آباد و سولقان قرار دارد. خشکسالی سال های اخیر، درجه حرارت و افزایش تبخیر از جمله تهدیدهای طبیعی بوده که تالاب گندمان را در برابر تهدیدهای انسانی بسیار حساس و شکننده نموده است. احداث سد بر روی تالاب چغاخور، بیشتر شدن ارتفاع آب از میزان استاندارد آن (حداکثر ۶ متر در عمیق ترین محل تالاب) و تبدیل آن تالاب به یک دریاچه ذخیره و انتقال آب و عدم رعایت حق آبه زیستگاه ها و رویشگاه های پائین دست، حفر چاه های کشاورزی غیر مجاز و برداشت های غیر قانونی ناشی از برقی شدن چاه ها، تخریب و تصرف عدوانی رویشگاه های حاشیه تالاب ها، زهکش اراضی کشاورزی و حضور بیش از ظرفیت و چرای مفرط دام از جمله تهدیدهای انسانی بوده که در دهه های اخیر خسارت های جبران ناپذیری را به این تالاب های ارزشمند و حیاتی وارد کرده است.

جنگلهای استان نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در این برنامه بوده که امروزه با بحرانهای ناشی از اجرای غیر اصولی پروژه های عمرانی و سدسازی های دولتی، تأمین سوخت هیزمی و زراعت دیم زیر اشکوب توسط جوامع محلی روبرو هستند. رویشگاه های جنگلی چهار محال و بختیاری بالغ بر ۳۰۰ هزار هکتار بوده که حدود ۱۸ درصد از وسعت استان را در برگرفته، در حالیکه کل رویشگاه های جنگلی کشور تنها حدود ۷ درصد از وسعت کشور را اشغال کرده اند. سرانه جنگل در کشور ۲/. هکتار و در استان چهار محال و بختیاری ۴/. هکتار می باشد. عدم توسعه یافتگی و عدم برخورداری استان از سهم سزاوار صنعت همخوان با شرایط زیست محیطی منطقه سبب گردیده است بیش از نیمی از جمعیت ۸۵۰ هزار نفری ساکن در سکونتگاه های شهری و روستایی استان از نبود فرصت های شغلی رنج برده و از سر ناچاری معیشت شان را متکی بر ظرفیت های محدود منابع طبیعی نموده و اشتغال مازاد و ویران گری را بر آن منابع حاکم کنند.

قرار است در بیست و نهمین برنامه از سری گفتگوی داغ سبز نیز که فردا – پنجم اسفند ماه – در ساعت ۱۵:۳۰ از استودیو ایران صدا پخش می شود به همراه مدیران کل محیط زیست و منابع طبیعی استان، گفتگوها در باره ی محیط زیست و منابع طبیعی چهار محال و بختیاری ادامه پیدا کند. شما می توانید این گفتگوی داغ سبز را از طریق برنامه ی “تارنمای فارسی” بر روی صفحه نخست درگاه مجازی رادیو اینترنتی ایران صدا ببینید و بشنوید.

همچنین می‌توانید از طریق شماره تلفن ۲۲۰۱۳۷۶۶ با گفتگوی داغ سبز تماس گرفته و یا با ارسال پیامک از طریق پیام گیر ۳۰۰۰۰۱۳۸۶ دیدگاه‌ها، خبرها و اظهار نظرهای خویش را در باره محیط زیست و منابع طبیعی دیار بختیاری مطرح کنید.

در همین باره:

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهار محال و بختیاری در گفتگوی داغ سبز۱۰ دیدگاه لـ چهار محال و بختیاری در بیست و هشتمین برنامه گفت و گوی داغ سبز

 1. سردبیر گفته است:

  ۴ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۳:۲۶

  سلام پیشاپیش روز مهندسی روبهتون تبریک می گم
  موفق باشید

 2. محمد درویش گفته است:

  ۵ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۱:۲۳

  درود بر هومان عزیز و خسته نباشی
  امیدوارم امروز هم صدایت در در گفتگوی داغ سبز بشنویم.

 3. اشکار گفته است:

  ۵ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۴:۵۹

  هومان خان دلم بدجوری هوای مهاربیابان زایی را کرده.

  دلم برای نکته سنجی و شیرین سخنی درویش لک زده.

  بی انصافها ، روح ممد درویش رو کهریزکی کردند

  پاسخ:
  ما بیشتر اشکار جان ….

 4. سیمین گفته است:

  ۵ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۶:۰۲

  سلام
  بالاخره برای دومین بار تونستم برنامه را بطور زنده و با کیفیت خوب بشنوم.
  موفق باشید
  ضمناً روز تولد خواجه نصیر طوسی و روز مهندس بر شما مهندسان عزیز که برای داشتن ایرانی آباد تلاش می کنید مبارک باد.

 5. سیمین گفته است:

  ۵ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۶:۱۲

  آقای خاکپور
  سلام و خسته نباشید
  اگر ممکنه کمی از وضعیت محیط زیست و طبیعت در منطقه بازفت بنویسد. البته هر وقت فرصت کردید. در اونجا فکر کنم مردم مشابه مردمان هزار سال پیش زندگی می کنند. درختان وحشی بخصوص بلوط خیلی کمتر شده است.

 6. سیمین گفته است:

  ۵ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۶:۱۷

  سلام آقای درویش
  آره من هم هوای مهار بیایان زایی کردم. با اون رنگ شبیه خردلی (شاید هم قهوه ای) زمینه و اون گل زرد قشنگ در وسط بیایان.
  راستی اون عکس واقعی است؟ اگر بله چه کسی گرفته و کجا؟

 7. محمد درویش گفته است:

  ۵ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۳:۴۳

  بله سیمین بانو … آن عکس واقعی است. خودم گرفته ام در ناهمواری های ماسه ای اطراف روستای مصر نزدیک جندق در سال ۱۳۸۵٫
  ممنون از لطف همگی دوستان.

 8. پیشنهاد،کاشت بوته چای در شهرها... گفته است:

  ۷ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۰۱:۲۵

  بعضی می پرسند:

  اگر مصرف چای این قدر مضر است چرا خداوند آن را آفریده است؟! پاسخ ساده است: خداوند حکیم هیچ موجودی را در عالم بدون دلیل و حکمت خلق نکرده است، اما این به معنی آن نیست که هرچه آفریده شده خوردنی و دارای ارزش غذایی است!!
  بوته چای یکی از بهترین گیاهانی است که می تواند هوا را از انواع آلودگی ها پاک کرده و حجم زیادی اکسیژن تولید کند. دلیل آن که هوای مزارع چای بسیار مطبوع است نیز همین واقعیت می باشد.
  در حقیقت بشر امروز اگر عاقلانه فکر کند باید به جای خوردن برگهای چای، بوته آن را به عنوان یک تصفیه کننده عالی هوا در سرتاسر معابر شهرها بکارد.
  شاید یک دلیل دیگر برای آن که مصرف خوراکی چای مضر است همین باشد که این گیاه سموم موجود در هوا را به خود جذب می کند! همچنین به دلیل این که گیاه چای اسیدی است، ماده ضد عفونی کننده خوبی می باشد.
  لذا برای شستشوی چشم های عفونی و لثه های عفونی مفید است. در طب سنتی برای درمان چشم عفونی شده نوزادان در عوض انواع و اقسام داروهای شیمیایی و آنتی بیوتیک های دارای اثرات مضر جانبی فراوان، با استفاده از آب جوشانده چای چشم نوزاد را طی چند نوبت شستشو می دهند.
  http://rajanews.com/detail.asp?id=79995

 9. هومان خاکپور گفته است:

  ۹ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۰:۵۷

  به سیمین:
  در منطقه بازفت هم به مانند سایر رویشگاه های جنگلی زاگرس می توان آثار مخرب جوامع محلی را مشاهده کرد هر چند ممکن است برخی از این تخریب ها از سر ناچاری و به علت عدم توسعه یافتگی باشد. خوشبختانه جمعیت ساکن در جنگل های بازفت به نسبت سایر مناطق جنگلی چهارمحال و بختیاری از تراکم کمتری برخوردار بوده؛ اما اقدامات نابخردانه ای که به بهانه ایجاد زیر ساخت های رفاهی در این منطقه صورت می گیرد طبیعت بکر این منطقه را به شدت تهدید می کند، ساخت جاده های دسترسی بدون لحاظ استانداردهای جاده سازی در جنگل و نداشتن برنامه ای درازمدت برای ساماندهی و تجمیع سکونتگاه های پراکنده در این جنگل ها و ایجاد شرایط راحت تر برای تردد افراد سودجو در آینده ای نزدیک اثری از بکری این منطقه ی زیبا برجای نخواهد گذاشت!
  درود بانو

 10. هومان خاکپور گفته است:

  ۹ اسفند, ۱۳۸۹ در ساعت ۲۱:۰۳

  به سردبیر:
  ممنون دوست عزیز
  انشاءالله که همه دست اندرکاران با افکاری مهندسی شده به پاسداری از طبیعت وطن بپردازند.

Leave a comment