زباله های خانگی و بیمارستانی لردگان؛ همچنان سرگردان در جنگل

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است جمعه, ۳۰ دی, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۰:۵۵

اینجا جنگل کلگچی در حاشیه شهر لردگان است؛ جایی که در بالادست اراضی کشاورزی و رودخانه لردگان و برخی از منابع تأمین آب شرب و کشاورزی روستاهای منطقه قرار گرفته است. چندین مزرعه پرورش ماهی و شالیزارهای زیادی از لردگان تا سد کارون ۴ از آب همین رودخانه مستفیض می شوند! با این وجود، نحوه‌ی انباشت زباله های خانگی و حیرت آورتر، زباله های بیمارستانی را تماشا کنید! زباله هایی که از روستاهای واقع در اطراف شهر لردگان جمع آوری شده و بدون کمترین ممانعتی اینگونه در این مکان جنگلی انباشته می شود تا در برابر دیدگان دست اندرکاران حوزه محیط زیست و بهداشت محیط منطقه؛ گستاخانه تر سلامت مردم و محیط زیست را به چالش بکشند!

متأسفانه وقتی چنین رفتارهای حیرت انگیز و دردناکی را از نهاد متولی جمع آوری و دفن بهداشتی زباله های روستائی می بینیم نه مردم عادی! متوجه می شویم که کار از جاهای دیگر می لنگد! وگرنه چگونه ممکن است در برابر چشمان عالی ترین مقامات ارشد و دست اندرکاران حوزه محیط زیست وسلامت منطقه چنین نابخردی های خطرناکی رخ دهد و پسماندهای پرشکی خطرناک از درمانگاه ها و خانه های بهداشت روستائی به همراه زباله های خانگی در جنگل رها شوند و پساب و شیرابه آن ها به منابع آبی پائین دست نفوذ کند و همه سکوت کنند و صدائی هم از این مسئولان در نیاید!

نگارنده خود شاهد بوده ام که به رغم مکان یابی های صورت گرفته، شوربختانه زباله های اغلب مناطق شهری و روستائی منطقه، بدون هیچگونه عمل جداسازی از مبدأ، در داخل جنگل و در خارج از مکان های تعیین شده انباشته می شوند و حتی اگر در مواردی به این مکان های دفن زباله هم حمل شوند، در آنجا نیز کمترین توجه و نظارتی بر نحوه صحیح و بهداشتی دفن این زباله ها صورت نمی گیرد و نهایتا” بوسیله باد و یا باران در جنگل پراکنده می شوند!

باشد که تا فرصت باقیست، نهادهای متولی شامل؛ بخشداری ها، شبکه بهداشت و درمان، منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست منطقه در چارچوب وظایف و اختیارات نظارتی خویش، دهیاری ها و شهرداری های منطقه را وادار کنند تا به دفن غیراصولی و غیربهداشتی زباله‌ها در عرصه‌های جنگلی پایان داده و همه نهادهای حوزه اطلاع رسانی و امور فرهنگی با عزمی ملی دست در دست هم داده تا سطح آگاهی های عمومی مردم برای تفکیک و جداسازی زباله ها در مبدأ و رها نکردن این زباله ها در محیط های جنگلی و طبیعی را ارتقاء بخشند.

افزایش سطح دانش و مهارت های فنی کارکنان شهرداری ها و دهیاری ها و همین طور ورود دستگاه های نظارتی برای نظارت مستمر و دقیق بر عملکردها در زمینه حمل، انباشت و دفن بهداشتی زباله های خانگی و انتقال زباله های پزشکی به مراکز بیمارستانی دارای دستگاه های زباله سوز، می تواند تا حد زیادی به سلامت جامعه و حفظ محیط زیست مان کمک کند.۳۳ دیدگاه لـ زباله های خانگی و بیمارستانی لردگان؛ همچنان سرگردان در جنگل

 1. نداي فطرت گفته است:

  ۳۰ دی, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۱:۴۲

  با سلام
  از این که به فکر شهر و زندگی شهری خود هستنید و احساس مسئولیت دارید خداوند متعال توفیقات تان را زیاد گرداند .
  واقعا بعضی از مسئولین نمی دانم احساس مسئولیت ندارند یا خودشان در آن شهر زندگی نمی کنند یا اصلا از پشت میز بلند نمی شود و به حاشیه شهر نمی روند که این گونه فجایع را ببینند . فقط بلد هستند که به مقامات بالا گزارش کار بدهند که دور از واقعیت است .

  موفق باشد .

 2. هومان خاکپور گفته است:

  ۳۰ دی, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۳:۳۹

  به ندای فطرت:
  متأسفانه حوزه محیط زیست و پایداری سرزمین از جایگاه سزاوار در سبد اولویت های مدیران محلی قرار ندارد و شاید بدتر از این ها اینگه از آگاهی های لازم در این خصوص برخوردار نیستند!
  ممنون از همراهی تان

 3. محمد درویش گفته است:

  ۱ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۰۱:۱۱

  واقعاً شرم آور است …

 4. محسن تيزهوش گفته است:

  ۳ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۰۰:۱۲

  با سلام؛
  بر اساس آنچه که از شرایط اقلیمی منطقه نوشته و عکس هایی که از محل گرفته اید نشان دهنده یک وضیعت بسیار خطرناک برای محیط زیست طبیعی و انسانی آن ناحیه است؛ارتفاع محل،نزدیکی به زمین های کشاورزی و آب های زیر زمینی و از همه مهمتر وجود زباله های عفونی می تواند سبب به خطر افتادن سلامتی تمامی زیست مندان منطقه شود.به هر روی امیدم بر آن است که به زودی شاهد انتقال این زباله ها به مکانی ارزیابی شده باشیم…!

 5. الهه مدنی گفته است:

  ۴ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۰۰:۱۶

  جالبه تنها چیزی که اهمیت نداره غذایی هست که مردم میخورن حالا این آب و خاک آلوده میتونه چی به سره آب آشامیدنی و ماه یو غیره بیاره خدا میدونه …..

 6. هومان خاکپور گفته است:

  ۴ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۵:۱۱

  به محمد درویش:
  … و تأسف آور که سلامت زیستمندان این منطقه از اولویت های هیچ یک از دست اندرکاران مربوطه نیست!

 7. هومان خاکپور گفته است:

  ۴ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۵:۱۶

  به محسن تیزهوش:
  من هم تمام تلاشم را می کنم تا حفظ سلامتی همه زیستمندان منطقه از دغدغه های آن مسئولان گردد …

 8. هومان خاکپور گفته است:

  ۴ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۵:۲۴

  به الهه مدنی:
  قرار گرفتن محل انباشت زباله ها در بالا دست منابع آبی و مزارع بسیار خطرناک است …..

 9. نرگس روحانی گفته است:

  ۵ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۴:۲۱

  میگم آقای خاکپور ان چیزی که در عکس میبینیم منطقه سبزی است اونجا اگر هر چی در بیاد کاملا مسمومه و بیمارکننده است پس غیر از مسئولین وظیفه شناس محیط زیست چشم مسئولین وزارت بهداشت هم روشن!!!

 10. هومان خاکپور گفته است:

  ۵ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۳:۱۰

  به نرگس روحانی:
  درست است … در پائین دست محل انباشت زباله، زراعت است و اتفاقن در حاشیه جاده و در جلو چشم همه دست اندرگاران حوزه سلامت مردم و محیط زیست منطقه!

 11. Maryam گفته است:

  ۶ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۰۷:۰۸

  Sharm badashan!!

 12. مصطفی شهریاری گفته است:

  ۱۲ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۲:۴۳

  سلام و درود بر شما دوست فعال محیط زیست من از مطالب شما خیلی درس یاد گرفتم تشکر

 13. داریوش احمدی گفته است:

  ۱۲ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۴:۵۲

  سلام آقای خاکپور
  خیلی زحمت می کشید با این گزارش های دقیق و مستندتان. از این که به فکر طبیعت و شهر و دیار ما هستید ممنونم. واقعا تکان دهنده و تاسف بار است و در شهری با مسئولان بی تفاوت و بی خیال و غیر پاسخگو نمی دانم چه باید بکنیم؟ مردم ما هم که همه بی اطلاعند و بی تفاوت و مسئولان هم به دنبال اینند که نوری هم که توسط افرادی چون شما به زوایای تاریک فاجعه تابانده شده، از بین ببرند.

 14. هومان خاکپور گفته است:

  ۱۲ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۱:۳۰

  به مریم:
  ممنون از همراهی تان …

 15. هومان خاکپور گفته است:

  ۱۲ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۱:۳۲

  به مصطفی شهریاری:
  طبیعت بختیاری به همیاران و دوستدارانی چون شهریاری ها افتخار می کند.

 16. هومان خاکپور گفته است:

  ۱۲ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۱:۳۶

  به داریوش احمدی:
  باورم این است که با وجود دیده بانانی سلحشوری چون داریوش ها، این سرنوشت و وضعیت سزاوار دیار لردگان نمی باشد …
  ممنون که این قدر دغدغه مند شادی سرزمین مادری مان هستید.

 17. انجمن تحصیلکردگان لر گفته است:

  ۱۳ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۰۱:۲۱

  این هم روی بقیه قضایا

 18. لیلی جلیل پیران گفته است:

  ۱۴ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۷:۳۷

  سلام آقای خاکپور
  وبلاگ شما اندک امید مرا به نجات محیط زیست شهر و دیارم هنوز زنده می دارد.
  در همایش محیط زیست و، بهداشت و توسعه که در شهرستان لردگان برگزار شد جای شما واقعا خالی بود. همین قضیه ی تخلیه ی زباله های بیمارستانی و شهری در جنگل های اطراف شهر لردگان را به مسئولین از جمله شهردار لردگان گفتم چرا که فاجعه ی جبران ناپذیری است امابا انکار آنها مواجه شدم و گفتند که امکان ندارد که مراکز درمانی و بیمارستانی زباله هایشان را در جنگل ها بریزند!
  به نظر شما چه باید کرد؟ زباله ها نه تنها در جنگل ها که به حاشیه ی راه ها و روستاها هم رسیده اند.

 19. هومان خاکپور گفته است:

  ۱۵ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۸:۳۶

  به لیلی جلیل:
  ای کاش همین طور بود که جناب شهردار باور دارند … اما شوربختانه حقیقت ماجرای رها شدن زباله ها در جنگل ها و منابع آبی لردگان فاجعه بارتر از این حرف هاست. نمی دانم تاکنون سری به محل انباشت زباله های شهر لردگان در جنگل های گهمال در بالا دست لردگان زده اید، محلی که دقیقن در یک آبراهه واقع شده و هیچ نظارتی بر دفن بهداشتی آن ها هم نمی شود!
  شرم آور است که خود متولیان جمع آوری و امحاء زباله های خانگی و بیمارستانی از چنین سطح دغدغده مندی در حوزه سلامت مردم برخوردارند!
  بسیار خوشحالم که طبیعت زیبای لردگان چنین پاسداران شجاع و بی باکی چون شما دارد.
  پایدار باشی بانو

 20. ليلی جليل پيران گفته است:

  ۱۶ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۰۰:۵۰

  دوباره سلام آقای خاکپور
  ممنون از ابراز لطفتون. استاد باید یه فکری کرد راه حل شما چیه؟ یه راه حل عملی بفرمایید تا بشه در موردش چانه زنی کرد. ممنون

 21. هومان خاکپور گفته است:

  ۱۶ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۰:۲۰

  به انجمن تحصیل کردگان لردگان:
  ممنون از همراهی تان …

 22. هومان خاکپور گفته است:

  ۱۶ بهمن, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۰:۲۸

  به لیلی جلیل پیران:
  با اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی ها اقشار مختلف مردم، می توانیم به مطالبه محور شدن آنان کمک کنیم. قطعن اگر مردم نسبت به حقوق خود در حوزه سلامت محیط زیست شان آگاه شوند هرگز کوتاه نیامده و اجاز نخواهند داد تا متولیان این گونه سلامت شان را به سخره گیرند …
  باید تلاش کنیم تا تعداد جلیل پیران های لردگان که به مانند لیلی خانم دغدغه سرزمین مادری شان را دارند زیاد شوند و با صدای بلندتر برخی از مسئولان به خواب رفته را بیدار کنند …

 23. ریحانه سادات موسوی گفته است:

  ۱۳ اسفند, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۴:۱۱

  واقا شرم آور است

 24. هومان خاکپور گفته است:

  ۲۲ اسفند, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۱:۵۹

  به ریحانه سادات موسوی:
  شرم آور و خطرناک … ! ممنون از همراهی تان

 25. یوسف جلیل پیران گفته است:

  ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۱ در ساعت ۲۲:۱۵

  سلام
  متاسفانه هر روز یه خبر بدتر از دیروز به گوش می رسد نمی دانم غصه کدامش را باید خورد…….

 26. هومان خاکپور گفته است:

  ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۸:۴۳

  به یوسف جلیل پیران:
  یوسف جان بایستی تلاش کرد تا آگاهی های عمومی مردم بالا رود و با مطالبه محوری بیشتر اجازه ندهند با سرزمین شان اینگونه نابخردانه رفتار شود.
  موفق باشی دوست عزیز

 27. وحید رئیسی دهکردی گفته است:

  ۱۶ تیر, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۸:۳۶

  به نام یزدان پاک
  جناب آقای خاکپور
  از حساسیت به جای شما سپاسگزارم
  امیدوارم مسئولان مربوط به خود بیایند و در این مورد چاره اندیشی جدی کنند

 28. وحید جلیل پیران گفته است:

  ۲۷ شهریور, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۷:۰۲

  محیط زیست که مهم نیست مهم اینه که این آشغالهای بیمارستانی تا حالا به صورت مستقیم کسی را از بین نبرده اند مسئولین عادت کردند تا جون یکی را نگیرن هیچ گونه عکس العملی از سوی مسئولین دیده نمی شود.
  با آرزوی روزی که مسئولین شهرستان به فکر منافع شخصی نباشند

 29. وحید جلیل پیران گفته است:

  ۲۷ شهریور, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۷:۰۵

  راستی دنبال هیچ ارگانی نگردید که آشغاله را جمع کنه به شهرداری که ربط نداره چون خارج از شهر هستش به محیط زیست ربط نداره چون آشغالهای روستا و بیمارستانی هستند به شبکه بهداشت ربطی نداره چون خلاصه به هیچکی ربطی نداره به ما هم ربطی نداره نه دوستان

 30. هومان خاکپور گفته است:

  ۲۸ شهریور, ۱۳۹۱ در ساعت ۲۲:۰۱

  به وحید جلیل پیران:
  حقیقتن مشکل پخش زباله در لردگان بسیار دهشتناک تر از سایر نقاط استان است. البته ماجرای زباله های بیمارستانی و کاستی های نظارتی بر امحاء اصولی آنها نیز داستانی نگران کننده تر دارد. به نظر می رسد شهروندان هوشمندی چون شما نباید با سکوت از کنار این ماجرا بگذرند چرا که در آینده خسارت های جبران ناپذیری به منابع آبی و خاکی آن دیار وارد کرده و انسان های بی گناهی با خطرات ناشی از این نابخردی ها مواجه خواهند شد. باید تلاش کنیم با اطلاع رسانی و افزایش آگاهی های عمومی، حساسیت های مردم منطقه را بالا برده تا کمینه مطالبه محوری در میان آنها رشد کرده و از مسئولان منطقه حقوق اولیه خود را مطالبه کنند.
  موفق باشی دوست عزیز

 31. وحید جلیل پیران گفته است:

  ۲۵ تیر, ۱۳۹۲ در ساعت ۱۷:۵۰

  سلام بر دوستان و آقای مهندس خاکپور وتشکر از زحمات شما
  عکسی که شما دوستان مشاهده می کنید در مقابل آب های فاضلابی و آلوده که از جدول های شهری به سمت رودخانه سرازیر می شوند صفر است .و واقعاً خساراتی جبران ناپذیر به محیط وارد میکند به نظر من جدول های شهر لردگان عملاً ۳۵ شاید ۴۰ سال جلو ساخته شده اند چون شهر فاقد فاضلاب خانه می باشد و مسئولین می توانند در آمارها از این جلو افتادگی شهر استفاده کنند ./

 32. شیوا جلیل گفته است:

  ۱۰ فروردین, ۱۳۹۳ در ساعت ۲۲:۰۵

  باسلام.
  با دیدن عکسها و خواندن اطلاعاتی که شما دوستان دراختیارم قرار دادین واقعا وحشت زده شدم.آقای خاکپور هنوز اقدامی برای جمع آوری زباله ها صورت نگرفت؟یعنی واقعا کسی کاری از دستش برنمیاد؟؟؟؟؟؟؟؟مردم لردگون چرا مثل کبک سرشون رو کردن زیر برف واقعا براشون متاسفم

 33. شیوا جلیل گفته است:

  ۱۰ فروردین, ۱۳۹۳ در ساعت ۲۲:۱۱

  در ضمن من از هیچ کمکی دریغ نمی کنم خوشحال می شم اگه بتونم با راهنمایی شما کاری برای نجات طبیعت زیبای لردگون وسلامتی هم شهریام انجام بدم

Leave a comment