در «سرزمین آبها» هم کفگیر به ته دیگ خورد!

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است چهارشنبه, ۱۶ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۶:۰۳

   سرزمین بختیاری به رغم اینکه کمتر از یک درصد از وسعت کشور را به خود اختصاص داده است، اما تأمین ۱۰ درصد آب شیرین کشور سبب شده است تا این قطعه ی کم همتای وطن، لقب «سرزمین آبها» را از آن خود نماید و بخشی از حیات و شادابی اصفهان و خوزستان و … را مرهون مهربانی ها و روان آب های خود کند.

   سوء مدیریت حاکم بر منابع آبی کم همتای سرزمین بختیاری و عدم توجه درخور و سزاوار به برنامه های آبخوان داری و آبخیزداری ارزان قیمت برای مهار و نفوذ آب در زیرزمین و کوبیدن بر طبل کشاورزی غیر اصولی و سنتی و حفر چاه های مجاز و غیر مجاز در دشت های پراکنده در بام ایران سبب شده است تا در این روزهای آغازین تابستان، به رغم ترسالی و بارندگی های بسیار خوب سال آبی جاری، در بام ایران هم آب جیره بندی شود و اهالی بروجن هم برای اولین بار طعم تلخ کم آبی و یا بی آبی را تجربه کنند.

    در حالی که بر اثر نامدیریتی بر منابع آبی، دشت های چهار محال و بختیاری با افت ۱۲ تا ۱۵ متری سطح آب سفره های زیرزمینی مواجه شده اند، مدیر اجرایی سد غول پیکر کارون ۴ میزان آب ذخیره شده درسه ماه نخست سال جاری در پشت این سد را یک میلیارد و ۳۸۷ میلیون متر مکعب – که ۱۷۰ میلیون مترمکعب بیشتر از حد انتظار و پیش بنیی بوده است – را گزارش می نماید و ارتفاع ۱۹۰ متری آب پشت سدکارون ۴ را نشان بالا بودن توان تولید آب منطقه و بارش های مساعد در بهار سال جاری عنوان می کند.

   افت شدید چاه‌های آب شرب – حدود ۳۰ درصدی – و عدم رعایت الگوهای صحیح مصرف آب ، علت سهمیه بندی آب در بام ایران – بروجن – اعلام شده است و در حال حاضر تأمین آب شرب به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه های مدیران شهری و مسئولین محلی به لحاظ خدماتی و اجتماعی مطرح شده است.

   شوربختانه برداشت های اضافی – مجاز و غیر مجاز – از آب‌های زیرزمینی، تقاضای زیاد آب در بخش های کشاورزی و صنعتی – که ناشی از نامدیریتی در بهره مندی از دانش روز و خردمندی در مدیریت این دو بخش می باشد – حتی سبب افت شدید سطح آب های زیرزمینی در سرزمین آبها – بختیاری – هم شده است!

   تنها راه برون رفت از وضعیت وخامت بار بوجود آمده، توجه جدی به اصول آبخوان داری و فعالیت های آبخیزداری و استقرار پوشش گیاهی به منظور مهار آبهای سطحی و نفوذ و ذخیره آنها در زیر زمین می باشد که با هزینه هایی بسیار کمتر و با پایداری و مانایی غیر قابل مقایسه ای با سازه های بتونی غول پیکر – سدسازی – اجرایی خواهند شد.۳ دیدگاه لـ در «سرزمین آبها» هم کفگیر به ته دیگ خورد!

 1. محمد درويش گفته است:

  ۱۶ تیر, ۱۳۸۹ در ساعت ۱۷:۰۶

  واقعاً تاسف آور است … امسال بروجن سالی رؤیایی را از منظر دریافت ریزش های آسمانی سپری کرد و حالا اینگونه آب باید کیمیا شود؟!!

  پاسخ:
  متأسفانه تمام آن آبها در اثر نامدیریتی از دسترس خارج شده اند و در پشت سد کارون ۴ در معرض تابش خورشید و نهایتا” تبخیر قرار گرفته اند و روند عادی زندگی اهالی مردم را بهم زده اند.
  درود محمد عزیز

 2. مهراد گفته است:

  ۲۳ دی, ۱۳۹۰ در ساعت ۱۸:۳۳

  سلام دوست عزیز با توجه به اهمیت موضوع با اجازه شما مقاله را در تارنمای هوای تازه قرار می دهم

 3. هومان خاکپور گفته است:

  ۲۳ دی, ۱۳۹۰ در ساعت ۲۳:۴۱

  به مهرداد:
  ممنون از باز انتشار این یادداشت … ؛ لطفن منبع هم ذکر شود!

Leave a comment